Jdi na obsah Jdi na menu

Deník z Perly Jadranu

Můj deníček na Jadranu

Konečně je 22. května celé odpoledne balím velký kufr... Pátek 23. května,  už více než půl století mám svátek... je svátek toho, co vládne míru. V tento den je odjezd autokaru Cestovní kanceláře Kovotour plus na Budvanskou riviéru v Černé Hoře. Dostala jsem totiž nabídku pracovat celé čtyři měsíce jako animátorka  - to k oradostnění mých přátel 55 plus. Dlouhá cesta, avšak s příjemným personálem Arriva autobusové dopravy  a paní Marie Galikové - matadorky delegátky CK tentokát v Sutomore i dalšími novými kolegyněmi z Ulcijnu i Čanji, jsme vše zvládli.

A tak  v sobotu 24. května v 6 hodin jsme už na trajektu, který se blíží na ta krásná místa - Budvu, Sutomore, Ulcijn i Albánii. Nejstarší  účastník zájezdu je pán narozený v roce 1926, který zemi, kam dlouhá léta nevkročila česká noha, tam bude moci obdivovat přírodní krásy, milé lidi, historii této země.  Já  se  tam vydám už v úterý...   :

V Budvě nás  vyhlíží náš delegát Honza Žila v růžové kšiltovce, podobnou si nasazuji už odpoledne. Každému pomáhá s kufrem, pečlivě informuje o ubytování, stravování v hotelu Park. Potom mne i s kolegyní Klárkou vede k našemu ubytování v bungalovu Villy Park. Hned co se ubytuji, spěchám na pláž, vše azurové, hory se zelenají, vše v květu. Na informační schůzce se domlouváme o možnostech výletů po okolí či Albánie.  Stihneme výbornou kávu, prohlídku Staré  Budvy s Honzou a Klárou...  Večer padám do postele plná nových dojmů, vyspím se však  do růžova.

Neděle 25. května, hned ráno přijíždí pan obchodní ředitel Petr Kostka a domlouváme se o chodu animačních programů. Dopoledne strávíme na pláži a od 16 hodin to začíná ... práce na Růžové dovolené s růžovým oděvem pro CK Kovotour Plus, která je  nejlepší česká cestovka už po mnoho let. Tohle renomé má také v Černé Hoře, soudě tak podle uctivé a přátelské vstřícnosti místního personálu.

Pondělí 26. května, pár obláčků a pár kapek, máme nějaké povinnosti organizační, ale dostáváme rozhodnutí, že v úterý se výlet do Albánie bude konat... Černohorský večer se vydařil, přijeli i Kostkovi - Petr i Marína s Honzou nás pobavili i vzdělali. Blíží se 22 hodina, v recepci hotelu Park je ticho, také my  se přesunujeme do Villy Park, ráno budeme brzy vstávat.

Úterý 27.května, brzo ráno vyjíždíme z Budvy směrem k Albánské hranici, po cestě přibíráme naše hosty, kteří tráví dovolenou v Sutomore a v Ulcijnu. Průvodkyně Vlasta nás skvěle informuje o historii této části Černé Hory. Ráj nudistů Ada Bojana už není neznámá  atrakce. Na hranici bychom museli dlouho čekat až zkontrolují pasy, proto zůstává paní průvodkyně " v zástavě" a my se zatím občerstvíme v blízké restauraci, kde mají skvělou kávu, koupíme si suvenýr - koňak a fíkový džem jen za 7 eu. Odjíždíme na pevnost Rosada, která v minulosti byla krutým místem a ještě v nedaleké historii za diktátora Hodži. Nádherný výhled  nám skýtá na hory,osídlí a hlavně Skadarské jezero. Odpoledne nás čeká výborný oběd s grilovanou rybou nebo telecím masem.  Nádherná příroda, ale velmi těžký život místních ...naštěstí už nejsou obehnáni bunkry jako dřív.

Středa 28.května, dnes jsme si zacvičili před snídani půlhodinku s Klárkou, trochu se protáhli my dříve narození... Odpoledne si vyjedeme loďkou kolem ostrůvků (také sv. Stefana) a večer chystáme videodiskotéku na přání. Všichni už jsou na pláži nebo na procházce v okolí, někteří vyjeli autobusem do Kotoru.

 Čtvrtek 29.května... trochu volněji  a čas i na pláž...

Pátek 30.května - byli jsme na výletě v Kotoru, zajímavé stavby, příroda a hlavně historie, jen trochu poprchávalo. Holky si daly skvělé zákusky.

Sobota 31.května - akce Kulový blesk se podařila, připadala jsem si jak na manévrech, 2 odlety do Česka a dva přílety do Černé Hory...  Zvládli jsme to, ale Klárka ánm odletěla také...

Neděle 1.června - dopoledne lije jako z konve. Až k večeru se počasí spravilo a nádherná procházka do starobylé Budvy vše vynahradila a navíc byl otevřen i starobylý kostelíček.

Pondělí 2. června - část hostů odjela na Monte Negro Tour. Černohorský večer se obzvláště vydařil. Ti, co byli na výletě pak zářili vědomostmi a vyhráli  lahev domácí rakije. Přišli také účastníci studijní cesty Kovotour plus. Účast 70 lidí. Marínka opět nádherně zpívala a tentokrát i tklivou píseň v duetu se svým manželem, poté exceloval Honzík jako Darinka s Kájou Gottem (prý přípravka na karaoke show).

Úterý 3.června - opět výlet do Albánie a koupání  v moři...

Středa 4.června - vyjížďka lodičkou kolem ostrovů sv.Nikola a sv. Stefan.

Čtvrtek 5.června - babička Vlaďka je také DJka, největší úspěch měla písnička Už mi lásko není dvacet let a samozřejmě Dlouhá noc...

Dny ubíhají rychle, výlety jsou opakující, jen lidé se mění... Pár fotek nám pořídil Jiří Bartoš. Mám tu nové přátele, Černohorce i Srby, kteří se o nás starají. Jsou toí přívětiví lidé s humorem. bavíme se rusko-česko-srbsky, rukama-nohama a zažíváme velmi úsměvné scénky. Jídlo je báječné, slunce svítí, Jadran je tyrkysový, hory nádherně zelené... Potkávám i nové živočichy a rostliny - pelikána růžového  na Skadarském jezeře(ovšem jen vycpaného), blavora- kousek pod našim apartmánem vyhřívajícího se ještěra, který se živí "zmijí" - označení pro hady zde. Jednou nás na balkóně navštívil mlok a další  večer stonožka si vlezla do koupelny. Jsou tu  nádherné olivovníky, jabloně, granátovníky, citrusovníky, obrovské agáve, durmany, oleandry, bougenvilie., vistárie..:)

V pátek 20.června je den jako každý jiný, ale ráno mi je trochu smutno. Nemám tu děti a celou rodinu, mám totiž další narozeniny, tentokrát už 55.  Přes noc se stávám seniorkou na Jadranu. Jsou to jen číslice... večer  to potvrdil s výborným vranackým vínem. První letní den přijíždí naše posila pro animaci - Klárka a tak  a tak mi oba kolegové snižují věkový průměr o dvacet let!!!

Plusíčko se rozjíždí...

A už přijíždí více dětí, proto 25.června v Plusíčku mám 10 dětí od tří do dvanácti let. Kluci  malují lodě, děvčata si vyrábějí krepové sukýnky, společně si hrajeme a veselíme se. Je nám tu dobře a třeba je to nový začátek pracovní kariéry babičky Vlaďky.

Relax s Vlaďkou

Vše už dávno někdo zařídil... proč by mne jinak to táhlo udělat si kurz masáží v Shiatsu centru v Třebovicích?  A tak  několik dam si pochvalovalo a ještě jistě přibudou spokojené rekreantky, které využily mé nové dovednosti při mikro masáži očního okolí. Před dvěma týdny jsem zaklepala na jedny dveře v hotelu  a že jdu na tu masáž, tak jo - řekla ta dáma, malá chybička však byla v tom, že domluvena masáž byla o patro níže a tak jsme za dalšími dámami šly  už spolu. Ona zapůjčila relaxační hudbu a další relaxační techniku.Děkuji, Dášo a zdravím Tebe i Tvého muže do nejzápadnějšího koutu Čech. Dokonce už masáže vyžadují z jiných destinací, jak se o tom  dozvěděli až v  Ulcijnu ( u albánské hranice)? Tamtamy pracují...

Transfery

Soboty rána jezdím do hlavního města Podgorici s autobusem těch, kteří se už vracejí domů. Už omezím výklad k popisu okolí, ale za to si společně vychutnáme východ slunce nad Skadarským jezerem a doufáme, že ještě zahlédneme  divoké koně nebo růžového pelikána...  S mladými kolegyněmi mne vždy pobaví noví klienti, kteří na otázku, do kterého hotelu přijíždějí... odpoví " do Černé hory" a já je zase pobavím, pokračujte,prosím k autobusům za kolegou v růžovém tričku a  kšiltovce...

Průvodce

Kromě doprovázení hostů při transferech, kdy jsme s Klárkou doslova průvodkyně, jsem měla svou premiéru také při doprovázení na Velikou pláž do Ulcijnu při pobytech 55 plus a 30. srpna jsem byla společně se zkušenou Vlastičkou (která v Černé hoře žije 35 let!) na Skadarském jezeře. konečně jsem viděla růžového pelikána  v Ekocentru samozřejmě. Nádherné ptáčky, lekníny tří barev, stříbrné jezero, k tomu rakija a koblížky od kapitánovy ženy pro všechny účastníky plavby... to bylo něco.Na ostrově si mnozí dali čerstvou rybičku - kapra, sardinky, úhoře, pstruha, vykoupali se. cestou zpět mi Viky namalovala vodovkami lekníny. Vždyť obrázky á la Monet jsou typické pro tato místa!

Opět do Ulcijnu... koncem léta pokračovaly pobyty 55 plus a autobusy tohoto bonusového výletu jsou stále plnější. Dny jsou sice kratší, ale rozhodně je v Černé hoře tepleji než v Česku, koupání láká i výlety.

V posledním týdnu mého pobytu - jsem se dostala i do do kláštera Ostrog, který je vytesán do skály a je opředen mnoha legendami zázraků. Vskutku zážitek, vyjeli jsme za neskutečného lijáku, v hotelu v Danilovgradu nešla elektrika, jakmile jsme vystoupali na nejvyšší místa... "rozsvítilo se". Molim za SVE  (prosím za všechny). Cestou zpátky sesuvy půdy i kamení, ale během jedné hodiny  místní služby vše uklidí! Nikomu se nic nestalo.

Už tři dny před odjezdem si uvědomím, že téměř čtyři měsíce utekly jako čtyři týdny. Potkala jsem mnoho zajímavých lidí - místních Černohorců, Srbů a českých klientů.  Nejvíce radostí mi dělaly děti, se kterými jsem se mohla potkávat v Plusíčku. Ti dospěláci, kteří se zúčastňovali našich animačních programů, mne i Klárku ujistili, že kromě sluníčka a Jadranu potřebují jen dobré zprávy, veselou náladu a optimismus! Snažily jsme se tím řídit za vydatné pomoci našeho delegáta Honzy, vedení cestovní kanceláře Kovotour Plus a  našich partnerů z Hotel Parku, Vily Parku i dalších míst okolo v Bečiči a Jazu.  

 

Vlaďka - VLADIČ - vodič z Budvy

 

 

Sice opožděně,ale přeci jen bychom rádi poděkovali a ocenili perfektní práci delegáta p. Jana Žily,
to samé animátorek p. Vlaďky Dohnalové a slečny Klárky za příjemně strávenou dovolenou v Černé Hoře - Budvě,Vily Park v termínu 15.08.-24.08. 2014. Černá Hora,resp. Budva nás celou rodinu doslova nadchla,hlavně čístota moře, perfektní úklidový servis ve Vila Park/každý den slečna uklízela/,výborná místní kuchyně a personál s jedinečným Černohorcem "Goťákem" tuším Goranem a samozřejmě ochotou a dobrou prací výše zmiňovaných delegátů,animátorů.Prosili bychom Vás, abyste jim všem tímto poděkovali za vzornou práci. A nesmím zapomenout a poděkovat také všem řidičů m,kteří s velkou ochotou,přístupem a vystupováním přispěli k příjemně strávené dovolené,dlouho jsme toto neviděli.Děkujeme a přejeme hezký den a mnoho ůspěchů i v roce 2015. 

Jiří,Kateřina,Dan a David Samcovi.
Třeboň

Dobrý den,
jmenuji se Hana G. a ráda bych se s Vámi podělila o své postřehy z dovolené v Černé Hoře konané od 12.6 do 21.6.2015. Zájezd jsem si zakoupila v Jindřichově Hradci, v CA Daňková. S paní Daňkovou jezdím na dovolenou již bezmála 10 let. Její organizace je vždy dokonalá a bezchybná. Nejinak tomu bylo i letos. Pobyt neměl chybu, ať to byli páni řidiči, čistota v hotelu i u moře, útulné bydlení, dobré jídlo, pro děti překrásné animační programy, večer s panem Uzlem, krásné výlety.......Nic není bez chyb, ale tato dovolená byla jednou z mých nejkrásnějších. Na dovolenou jezdím několikrát do roka, tak si troufám říct, že mohu a mám co srovnávat. Vaši animátoři Honza a Bára byli úžasní. Protože jsme byly tři maminky s dětmi, tak jsme toto milé rozptýlení pro děti přivítali s díky. Pokud smím, velice a upřímně Vám děkuji za krásně prožité dny.

Ještě jednou veliké díky.Vám ať se daří a doufám,že ještě budu moci někdy využít Vašich služeb. 

Hanka G. 

Zdroj: stránky Kovotour Plus/pochvaly/